КАФЕДРА ДОШКІЛЬНОЇ І ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ





Практичні інтенсиви

 

Практичний інтенсив «Імплементація Закону України «Про дошкільну освіту»: управлінський аспект»

 

Матеріали інтенсиву можна перглянути за посиланням: https://padlet.com/fekla111176/padlet-l5vs8qglsot8w4lw

 

 

 

Практичний інтенсив. «Мандруємо садочками світу: Німеччина, Австрія»  

Вступ
Дошкільна освіта є важливим етапом формування особистості дитини. Досвід Німеччини демонструє ефективні підходи до виховання, орієнтовані на самостійність, свободу вибору та навчання через гру.

Історичні аспекти
Поняття «дитячий садок» запровадив Фрідріх Фребель у 1840 році, наголошуючи на розвитку через гру, пісні та взаємодію з природою. Сьогодні система дошкільної освіти в Німеччині враховує особливості кожної федеральної землі, однак базується на загальних принципах свободи та інклюзивності.

Ключові особливості німецьких дитячих садків

  • Діти можуть відвідувати садки без медичних довідок.
  • Відсутні обов'язкові шкільні підготовчі заняття – розвиток йде природним шляхом.
  • 80% садків фінансуються благодійними організаціями, а держава підтримує соціально незахищені сім’ї.
  • Активно використовуються методики Монтессорі, Вальдорфська педагогіка, Реджіо-підхід, лісові садки.
  • У лісових садках діти більшу частину часу проводять на природі, розвиваючи екологічну свідомість.

Порівняння з Україною
В Україні дошкільна освіта більше орієнтована на академічні знання, у той час як у Німеччині акцент робиться на соціалізацію, розвиток самостійності та інтересів дитини.

Роль вихователя

  • У Німеччині вихователь – наставник, а не контролер. Дитина самостійно обирає діяльність, а педагог підтримує її вибір.
  • Увага приділяється створенню розвивального середовища, яке сприяє активному пізнанню.

Висновки
Досвід Німеччини може бути корисним для реформування дошкільної освіти в Україні. Основні кроки:

  1. Перехід від контролю до партнерства між педагогами та дітьми.
  2. Підвищення рівня педагогічної компетентності вихователів.
  3. Надання дітям простору для самостійного розвитку.

Дошкільна освіта має бути спрямована не лише на підготовку до школи, а й на формування гармонійної, самостійної та впевненої особистості.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ /uploads/editor/12402/708070/sitepage_171/files/14_02_kopiya.pdf

Інформація про захід  14.02.2025  https://kdpo.oano.od.ua/uk/news-216-12402/

 

 

 

 

 

 

2024

 

 

Інформація про захід 06.03.2024    https://kdpo.oano.od.ua/uk/news-197-12402/

 

Інформація про захід 27.02.2024  https://kdpo.oano.od.ua/uk/news-196-12402/

 

Інформація про захід 15.02.2024  https://kdpo.oano.od.ua/uk/news-192-12402/

 

Інформація про захід 18.01.2024  https://kdpo.oano.od.ua/uk/news-191-12402/

 

Відповіді на питання учасників,  поставлені в анкеті зворотнього зв'язку

 

Питання: Роль вихователя-методиста в розбудуві внутрішньої системі забезпечення якості освіти
Відповідь: в межах співпраці та реалізації стратегічного партнерства КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» та Управління Державної служби якості освіти в Одеській області у квітні 2024 року буде проводиться онлайн-навчання «Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу дошкільної освіти. Самооцінювання освітньої діяльності» для керівників закладів дошкільної освіти. Більше інформації  за посиланням: https://www.facebook.com/share/p/q3nPkeVHrXHtgjJL/

 

 

Питання:  Як зручніше і де розглядати питання про проходження курсів педагогів. Курсів немало проходять (різні години) і кожен раз потрібно їх десь затвердити.
Відповідь: Відповідно пп.24-25 Постанови Кабінету Міністрів України № 800 від 21.08.2019 “Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників” (URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/800-2019-%D0%BF#n18),  результати підвищення кваліфікації у суб’єктів підвищення кваліфікації, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою, не потребують окремого визнання чи підтвердження.
Результати підвищення кваліфікації у інших суб’єктів підвищення кваліфікації визнаються рішенням педагогічної ради відповідного закладу освіти. 
Порядок визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічних та/або науково-педагогічних працівників закладів освіти встановлюється педагогічними радами відповідних закладів освіти.Педагогічний працівник протягом одного місяця після завершення підвищення кваліфікації подає до педагогічної ради закладу освіти клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації та документ про проходження підвищення кваліфікації.
Клопотання протягом місяця з дня його подання розглядається на засіданні педагогічної ради закладу освіти. 

 

 

Питання:  Щоденне планування роботи вихователя методиста. Чи потрібен щоденний план роботи?
Відповідь: Відповідно до Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних  закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту 01.10.2012 № 1059 до обов'язкового складу документів, відповідальність за формування та зберігання яких несе вихователь-методист належить План роботи.  Даний документ не регламентує вимогу щодо форм ведення Плану роботи вихователя-методиста.
Вихователь-методист має право на академічну свободу та організаційну автономію, з огляду на  Закон України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII.    (URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text ) ст.1,  п.2 академічна свобода - самостійність і незалежність учасників освітнього процесу під час провадження педагогічної, науково-педагогічної, наукової та/або інноваційної діяльності, що здійснюється на принципах свободи слова, думки і творчості, поширення знань та інформації, вільного оприлюднення і використання результатів наукових досліджень з урахуванням обмежень, установлених законом.
В інструктивно-методичних рекомендаціях «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2019/2020 навчальному році»  (лист  Міністерства освіти і науки України від 02.07.2019 № 1/9-419) зазначено,  що педагогічні колективи закладів освіти мають набувати досвід діяльності в умовах автономії, особливо академічної, наданої їм законодавством, зокрема з питань - вибору: пріоритетних напрямів та завдань в організації освітнього процесу, моделі планування та організації освітнього процесу на основі інтегрованого підходу тощо.
Чинне законодавство визначає План роботи обов’язковим документом, за формування та зберігання якого відповідає педагог закладу дошкільної освіти, втім не обмежує і не нав’язує йому шаблонних розробок перспективних та календарних планів. Педагог має свободу вибору найбільш ефективної та зручної для нього моделі та форми планування, як інструменту організації освітньої діяльності.

 

 

 

Питання:  Потрібна інформація з організації інклюзивної освіти .
Відповідь: Питаннями підтримки інклюзивної освіти в КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» займається  кафедра психології, соціальної роботи та інклюзивної освіти.  До   складу кафедри входить Одеський обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти, який надає консультативно-методичну допомогу з питань навчання дітей з особливими освітніми потребами керівникам та педагогічним працівникам закладів освіти, інклюзивно-ресурсних центрів.  Детальна інформація за посиланням: https://kpcrio.oano.od.ua/uk

 

 

Питання:  Всі матеріали проведеної педагогічної ради повинні зберігатися в одній папці або розкладаємо по різним, аналіз до аналізу, доповіді до доповідей тощо.
Відповідь: Відповідно до Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних  закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту 01.10.2012 № 1059 до обов'язкового складу документів, відповідальність за формування та зберігання яких несе вихователь-методист належать (додаток 1, п.2.7) Матеріали проведення педагогічних рад закладу.  Якщо різні документи (плани, аналізи, доповіді, довідки тощо) розглядалися під час засідання педагогічної ради і є додатками до неї, то мають бути доданими до матеріалів проведення педагогічних рад закладу.  Зручність сортування та групування документів може бути визначена вихователем-методистом самостійно.

 

 

Питання:  Чи будуть сертифікати за участь у таких заходах ?
Відповідь: Захід має інформаційний характер. Сертифікати не передбачені.

 

 

Питання:  Як у закладі розбудувати внутрішню систему якості освіти
Відповідь: в межах співпраці та реалізації стратегічного партнерства КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» та Управління Державної служби якості освіти в Одеській області у квітні 2024 року буде проводиться онлайн-навчання «Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу дошкільної освіти. Самооцінювання освітньої діяльності» для керівників закладів дошкільної освіти. Більше інформації  за посиланням: https://www.facebook.com/share/p/q3nPkeVHrXHtgjJL/

 

 


Новини


19 черв. 2025
Літня школа "НУШ 2025/2026: маршрути змін"
З 17 по 19 червня для вчителів початкової школи, які в 2025/2026 навчальному році будуть працювати в 1 класі, працювала літня школа «НУШ 2025/2026: маршрути змін»

16 трав. 2025
Педагогічна студія «Педагогічна майстерність як вимір професійної зрілості педагога»
Освітня студія «Початкова школа» Тема для обговорення: Нейропсихологічні ігри як основа для розвитку молодших школярів Модератор: Кравець Н. Ю., завідувач науково-методичної лабораторії початкової освіти кафедри дошкільної і початкової освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради»

9 трав. 2025
Дискусійний простір «Нова українська школа: свобода і можливості вчителя та учня»
09 травня 2025 року, на майданчику для дискусійного простору, відбулася травнева зустріч вчителів початкової школи з Корнієнко Мариною Михайлівною, вчителем інформатики вищої кваліфікаційної категорії, учителем методистом, Заслуженим вчителем України, Відмінником освіти України та авторкою численних підручників і посібників з інформатики.

Всі новини